Drukuj
Kategoria: Katecheza w klasie I

św. Małgorzata Maria Alacoque

Objawienia prywatne

Katecheza (I/18): Rozeznawanie wartości objawień prywatnych

 

Objawienie publiczne zawarte jest w Piśmie Świętym i wyjaśnione w Tradycji Kościoła (zwłaszcza tej apostolskiej). Treść tego objawienia jest obowiązująca dla wszystkich wierzących. [KKK 74nn, YC str.17]

Jezus Chrystus, Słowo Wcielone, "człowiek do ludzi posłany, głosi słowo Boże", i dopełnia dzieła zbawienia, które Ojciec powierzył Mu do wykonania.
Dlatego Chrystus - którego gdy kto widzi, widzi i Ojca - doprowadził objawienie do końca i do doskonałości przez swoją obecność i ukazanie się przez słowa i czyny, przez znaki i cuda, zwłaszcza zaś przez śmierć i pełne chwały zmartwychwstanie, a wreszcie przez zesłanie Ducha prawdy. Ten też Jezus Chrystus potwierdza świadectwem Bożym, że Bóg jest z nami, by nas wybawić z mroków grzechu i śmierci i wskrzesić do życia wiecznego.
Ekonomia więc chrześcijańska, jako nowe i ostateczne przymierze, nigdy nie ustanie i nie należy się spodziewać żadnego nowego objawienia publicznego przed triumfalnym ukazaniem się Pana naszego Jezusa Chrystusa.

Konstytucja dogmatyczna o objawieniu Bożym Dei verbum, nr 3-4. LG czw, III tydz. adwentu.

Objawienie prywatne to autentyczne objawienie (przez słowo) skierowane do jednostki, które jednakże nie nakłada na wszystkich bezpośredniego obowiązku wiary (i które nie jest przez Boga przekazane Urzędowi Nauczycielskiemu Kościoła do strzeżenia i publicznego głoszenia). [YC 10]

Takie mistyczne objawienie udzielone jednostce na pokierowania jej życiem i dla jej zbawienia jest całkowicie możliwe; jego respektowanie może być dla tej jednostki oczywistym obowiązkiem wiary. Uznanie takiego objawienia za autentyczne wymaga zgodności z objawieniem kościelnym (ogólnym objawieniem w Jezusie Chrystusie). Również takie autentyczne, dziejące się w głębi sumienia objawienie prywatne może być przez człowieka zdeformowane albo fałszywie interpretowane; egzaltacja i fanatyzm często są źródłem urojeń, które są subiektywnym, nagłym przejawem podświadomości, a które są fałszywie interpretowane jako objawienie prywatne.
Autentyczne objawienia prywatne mogą też stanowić podstawę profetycznej misji jednostki względem Kościoła, ale to nie znaczy, że można je traktować jako ulepszenie czy choćby uzupełnienie ostatecznego objawienia w Jezusie Chrystusie - jest to absolutnie wykluczone; mogą one tylko pobudzać Kościół do działania przystosowanego do wciąż zmieniającej się sytuacji, ale zawsze zgodnego z jedną i niezmienną Ewangelią.

K.Rahner, H.Vorgrimler, Mały słownik teologiczny, Warszawa 1987, s.287.

Czy w Jezusie Chrystusie wszystko zostało już powiedziane? [YC 10]

Kryteria oceny objawień prywatnych (DsCh, I/77):

  1. Znaki towarzyszące objawieniom (np. cuda)
  2. Kontekst wiary
  3. Trwałe owoce objawień (np. nawrócenia)
  4. Aprobata ze strony Kościoła

Najbardziej znane objawienia prywatne uznane przez Kościół:

Sanktuaria świata »

Ku refleksji
Ku refleksji

ks. Jan Twardowski
Rozmowa z cudowną figurą

– Wcale nie jesteś cudowna
westchnął
masz nieforemną głowę
szorstko cię ociosali
przynajmniej o półtora centymetra za długi palec
– Mój ty cymbale – pomyślała
Cudowna – bo mnie ludzie pokochali


Bibliografia

[teksty] Objawienia maryjne czyli po co przychodzi Matka Boża, "List" 5/2006.
Prywatne objawienia, "Gość niedzielny", 35/4.09.2011, s.18-21.
[poezja] ks. Jan Twardowski, Rozmowa z cudowną figurą.
[film] W.Cejrowski, Guadalupe – największy odpust świata.
A.Holland, Trzeci cud, 1999.